Aktywny wypoczynek i edukacyjne atrakcje z Cracow Planet ...

ZIELONE SZKOŁY

Jakuszyce 2017/18

Tajemnice Karkonoszy
galeria zdjęć

Wyjazdowe zajęcia dydaktyczne sprzyjają nauce
i twórczemu myśleniu dzieci. Wybrane zagadnienia przyrodnicze, historyczne czy ekologiczne zawierają konkretne cele edukacyjne. Zajęcia prowadzimy metodami warsztatowymi, stacjonarnymi i plenerowymi. Ćwiczenia służą rozwijaniu praktycznych umiejętności. Metody oparte na obserwacji i pomiarze, uczenie się przez odkrywanie czy giełda pomysłów służą zdobywaniu i utrwalaniu wiedzy. Radość wspólnych przeżyć, niezatarte wrażenia wyniesione
z bezpośredniego poznawania rzeczywistości sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi każdego ucznia.

Program

Program

Dzień 1
 • przyjazd do ośrodka, podział pokoi, rozpakowanie
 • ustalenie reguł dotyczących bezpieczeństwa, zachowania i uczestnictwa w zajęciach. Założeniem jest, aby zachowanie uczniów w trakcie pobytu było proekologiczne i prozdrowotne
 • obiad
 • rozpoznanie najbliższego terenu. Zajęcia integracyjne
 • kolacja
 • wspólne czytanie lektury
Dzień 2
 • śniadanie
 • projekt „Astro Izery” – piesza wycieczka z przewodnikiem w Góry Izerskie (rozdroże pod Cichą Równią, Jagnięcy Potok, schronisko „Chatka Górzystów”, Orle)
  Astroturystyczna wyprawa ścieżką planetarną „Układu Słonecznego”, gdzie pod okiem przewodnika „dotkniemy” tajemnic Kosmosu. Odległości między planetami, rozmiary planet oraz Słońca zostały tu pomniejszone miliard razy.
  Dowiemy się czym jest gnomon i jak działa zegar słoneczny. Każda z planet pokazana jest na bloku skalnym, zaś każdy blok jest innym rodzajem skały. Dzięki temu poznamy również różnorodność geologiczną Sudetów.
   
 • ognisko z pieczeniem kiełbasek - Stacja Turystyczna Orle. W razie niepogody ognisko przeniesiemy na inny dzień do bazy w Jakuszycach
 • powrót do bazy w Jakuszycach
 • obiad
 • zajęcia sportowe
 • kolacja
 • wspólne czytanie lektury
Dzień 3
 • śniadanie
 • transfer autokarowy z Jakuszyc do Szklarskiej Poręby
 • wycieczka i warsztaty w Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego.
  W ramach programu realizujemy jeden temat zajęć, jeden scenariusz warsztatów oraz jeden wariant ścieżki przyrodniczej „Chojnik”
  Zajęcia dydaktyczne:
  prowadzone są w pracowniach edukacyjnych. Do dyspozycji doskonale wyposażona pracownia terenowa i pracownia plastyczna.
  Zajęcia są zazwyczaj ściśle sprzężone z wyjściem terenowym z kartami pracy, uzupełniane grami i zabawami terenowymi o charakterze integracyjnym i rekreacyjnym. Wybrane tematy zajęć: - ptasi obserwator
  - tropiciele
  - ptasie obyczaje
  - jakie organizmy żyją w glebie?
  - bezpieczeństwo w górach
  - drzewa Karkonoskiego Parku Narodowego
  - niezwykłe właściwości fizyczne minerałów
  - formy skalne KPN
  - torfowiska Karkonoszy
  - erozja gleby Warsztaty edukacyjne: „Paleta kolorów” zobacz
  „Piktogramy” zobacz
  „Teatrzyk ekologiczny” zobacz
  „Kamienny Krąg” zobacz
  „Minerały granitu” zobacz
  „Jak zwierzęta spędzają zimę?” zobacz
  „Zadania ratownicze – GESTY” zobacz
  „Duch Gór – władca Karkonoszy” zobacz
  „Gatunki drzew w Karkonoskim PN” zobacz
  „Rozpoznajemy sikory” zobacz Ścieżka przyrodnicza dla dzieci i młodzieży "Chojnik": trzy wzajemnie uzupełniające się warianty ścieżki wytyczone są na północnym stoku Góry Chojnik, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Zaczynają się i kończą przy budynku dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego.
  Wariant I: "Leśne wrota" zobacz
  Wariant II "Skarby historii" zobacz
  Wariant III „Zbójecka droga” zobacz
  Prelekcje multimedialne:prezentujące walory przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego oraz podejmujące problemy ochrony przyrody. Odbywają się w sali projekcyjnej Centrum. W ramach multimedialnych prezentacji, pod kierunkiem pracownika edukacyjnego KPN, uczniowie zwiedzają interaktywną ekspozycję. W trakcie zwiedzania poznają unikatową przyrodę, zarówno ożywioną jak i nieożywioną po polskiej i czeskiej stronie gór. W atrakcyjny sposób prezentowane są kotły polodowcowe, torfowiska, fauna i flora Karkonoszy, lasy, zjawiska przyrodnicze i wpływ człowieka na przyrodę. Dla uczniów przygotowano karty pracy, specjalnie opracowane pod kątem ekspozycji.
   
  Uwaga: prezentowane powyżej tematy zajęć, programy warsztatów i scenariusze edukacyjne są własnością Karkonoskiego Parku Narodowego. Za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy!
   
 • transfer autokarowy ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc
 • obiad
 • olimpiada sportowa. Zajęcia ruchowe
 • kolacja
 • wspólne czytanie lektury
Dzień 4
 • śniadanie
 • transfer autokarowy z Jakuszyc do Szklarskiej Poręby
 • wycieczka szlakiem walońskim z przewodnikiem. Poznajemy Tajemnice Walończyków, szklarzy, hutników, zielarzy, alchemików i wygnańców (Leśna Huta Szkła, Stara Chata Walońska, poszukiwanie ametystów, Wodospad Szklarki)
  Przewodnik poprowadzi nas szlakiem do Leśnej Huty, gdzie w trakcie warsztatów poznamy proces wytopu szkła. Hutnicy używają tu dawnych narzędzi i form kuglerskich.
  Będziemy obserwować wytop różnych form szklanych, od ozdób po wazony i naczynia. Następnie ruszymy do Starej Chaty Walońskiej by poznać jej tajemnice. Zobaczymy krąg celtycki i … weźmiemy udział w poszukiwaniu ametystów oraz kryształów górskich w naturalnym stanowisku. Każdy poszukiwacz, pośród żwirów rzecznych, wyszukiwać będzie w górskim potoku drobin minerałów. Być może natrafi na fiołkowe ametysty! Zebrane skarby zachowa dla siebie. Po odpoczynku wyruszymy do Wodospadu Szklarki. Z Wodospadu Szklarki powędrujemy do jednego z najbardziej tajemniczych miejsc walońskich. To” Chybotem” - nazywany dawniej głową cukru lub starym drogowskazem - miejsce ukrycia skarbów, ale też miejsce, gdzie Walonowie odprawiali tajemne rytuały. Dalej przez Złoty Widok, skąd rozpościera się panorama na Karkonosze Zachodnie, dotrzemy do Muzeum Ziemi. Zobaczymy tu wspaniałą kolekcję minerałów
   
 • transfer autokarowy ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc
 • obiad
 • dyskoteka
 • kolacja
Dzień 5
 • śniadanie
 • pakowanie, porządki w pokojach
 • wręczenie dyplomów
 • wyjazd z ośrodka
** Wyżywienie: wszystkie turnusy zielonych szkół zaczynamy obiadem w dniu przyjazdu grupy, zaś kończymy śniadaniem w dniu wyjazdu. Na wycieczki zabieramy suchy prowiant (lunchbox).
Ośrodek

Ośrodek

Jakuszyce - dzielnica Szklarskiej Poręby i jednocześnie miejsce, w którym znajduje się najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce. Jakuszyce to gospodarz unikalnych imprez sportowych jak „Border Rush”, będący jednym z najtrudniejszych europejskich średniodystansowych wyścigów psich zaprzęgów, narciarskiego „Biegu Piastów” czy Zawodów Pucharu Świata w Narciarstwie Klasycznym. Jakuszyce to brama do Gór Izerskich. Usytuowane w rejonie Przełęczy Szklarskiej (886 m) pomiędzy Karkonoszami a królestwem Izery, zaledwie 800 m od granicy polsko-czeskiej. Specyficzny mikroklimat Jakuszyc stymuluje zwiększenie produkcji w organizmie czerwonych ciałek krwi i nawet w kilka dni poprawia znacząco samopoczucie. Tutejszy mikroklimat odpowiada walorom klimatu alpejskiego (1500 m n.p.m.). Bywało, że temperatura w Górach Izerskich sięgała -42°C (zima 1939/40 r.), zaś w 1944 r. odnotowano 3,5-metrową warstwę śniegu. Jakuszyce to wymarzone miejsce do uprawiania aktywnego wypoczynku i doskonała baza wypadowa nie tylko na górskie czy rowerowe wycieczki. Stąd o krok do wodospadów Szklarki oraz Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie, Karpacza ze Świątynią Wang, tajemniczego zamku Czocha w Leśnej, „Pałaców Polskiej Loary” (Wojanów, Łomnica, Staniszów, Pakoszów). W Jakuszycach znajduje się najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce, leżąca na szlaku Kolei Izerskiej. W kilka minut dojedziemy do czeskiego Harrachova, znanego ośrodka sportów zimowych. Jakuszyce to miejsce tajemne. Tutaj w latach 1916-22 mieszkał i pracował Erich-Will Peuckert, znawca śląskiej mistyki, astrologii, alchemii, kultów tajemnych i magii … Unikalne walory Jakuszyc i ośrodka Biathlon docenili znani polscy sportowcy: Justyna Kowalczyk, Tomasz Sikora, Maja Włoszczowska. Miłośnikami Jakuszyc są m.in. Marek Niedźwiecki z radiowej Trójki czy Henryk Sytner - niestrudzony promotor sportów rowerowych.

Ośrodek Szkolenia i Przygotowań Olimpijskich
Biathlon

Jakuszyce 7
58-580 Szklarska Poręba
www.jakuszyce-biathlon.pl

Zakwaterowanie:
Ośrodek Szkolenia i Przygotowań Olimpijskich w Biathlonie - do wyłącznej dyspozycji dla uczestników zielonych szkół.
Pokoje dla dzieci: 2 i 3 osobowe z łazienką

Infrastruktura:
- sala dydaktyczna na 60 miejsc
- restauracja z kominkiem
- bezprzewodowy internet
- parking
- miejsce do grillowania

Zaplecze sportowe:
- wielofunkcyjne boisko pokryte sztuczną trawą
- stół do ping ponga
- wypożyczalnia rowerów (minimum 4 dni - 15 zł/osobodzień)

Bezpieczeństwo:
- ośrodek monitorowany
- całodobowa portiernia
- teren ośrodka grodzony

Zdrowie:
- dyżur lekarski pod telefonem

Terminy i ceny:

Terminy i ceny:

Minimalna wielkość grupy: 40 uczniów. Dla grup powyżej 49 uczniów ofertę przygotowujemy na zamówienie.

4 noclegi / wyjazd 5-cio dniowy
Jakuszyce 2017/18 - Tajemnice Karkonoszy
 
liczba uczestników
40-44 45-49 40-44 45-49
liczba opiekunów
3 4 3 4
transport
tak tak nie nie
cena od osoby
630 zł 600 zł 460 zł 430 zł
cena zawiera:
- bezpłatny pobyt wraz z pełnym wyżywieniem dla wychowawców
- opieka koordynatora w trakcie pobytu
- warsztaty i zajęcia dydaktyczne zawarte w programie
- transport uczestników autokarem na trasie Kraków/Jakuszyce/Kraków (dla pozycji oznaczonych "transport - tak")
- zakwaterowanie w pokojach dwu lub trzyosobowych z łazienką
- pełne dzienne wyżywienie: śniadanie, obiad dwudaniowy, kolacja
 
Informacje:
+48 509 650 505, +48 602 667 691
Formularz zgłoszenia
Formularz do wstępnego zgłoszenia na zieloną szkołę (inne dokumenty i instrukcja w zakładce "informacje i dokumenty")

Propozycje programowe

Prezentowany program zielonej szkoły w Jakuszycach to propozycja ramowa. Rodzicom i nauczycielom pozostawiamy wybór długości pobytu (od 4 do 7 nocy), tematów realizowanych zagadnień oraz wybór dodatkowych lub zamiennych wycieczek krajoznawczych. Ze względu na szczególną wartość edukacyjną stałymi elementami programu są:

1. Oferta edukacyjna Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie (warsztaty i zajęcia)

2. Projekt „Astro Izery” - wycieczka z w Góry Izerskie z przewodnikiem

3. Wyprawa Szlakiem Walońskim z przewodnikiem

Propozycje
programowe

Płatne wycieczki fakultatywne:

1

Piesza wycieczka z przewodnikiem w Góry Izerskie
(Orle, Kobyla Łąka, schronisko „Chatka Górzystów”, Polana Izerska, Świeradów). Wariant krótszy: ze schroniska „Chatka Górzystów” powrót „po śladach” do Jakuszyc.

Wędrówka proponowanym szlakiem to wręcz „wyprawa obowiązkowa”.Zobaczymy bowiem najznamienitsze atrakcje śląskiej części Gór Izerskich. Zaczynamy z Polany Jakuszyckiej, czyli wprost z naszego ośrodka.
Szutrową drogą znaczoną znakami czerwonymi wędrujemy przez las do Orla - starej osady szklarskiej, a obecnie stacji turystycznej. Z Orla idziemy wzdłuż szemrzącej po lewej stronie granicznej rzeki Izery. Po ok. 2,3 km wchodzimy na pierwszą otwartą przestrzeń - Kobylą Łąkę. To miejsce, zwane jest przez turystów "izerską plażą", na której wielu wędrowców zatrzymuje się, by latem pomoczyć w nurcie rzeki nogi, czy zwyczajnie - aby odpocząć. Przed nami widoki na Smrk, a po lewej na Wieżyce/Jeleni Stok i Przemytnicze Skałki czyli Średni Grzbiet Izerski. Weszliśmy do ścisłego rezerwatu Torfowiska Doliny Izery! Zbaczanie ze szlaku jest niedozwolone. Opuszczamy Kobylą Łąkę przechodząc przez "zagajnik" kosodrzewiny. To najniższe jej stanowisko w Polsce! Ruszamy dalej przez Izerską Łąkę do schroniska „Chatka Górzystów” (dawnej szkoły w Wielkiej Izerze). Zdaniem miłośników Gór Izerskich to najpiękniejsze miejsce w całym pasmie. Czas na kolejny odpoczynek i drugie śniadanie w „Chatce Górzystów”. Po odpoczynku wyruszamy w dalszą drogę - w stronę Polany Izerskiej. Zostawiamy widoki na Kobyłę, Kozi Grzbiet i Karkonosze. Z Polany Izerskiej nawet podczas kiepskiej widoczności widzimy jak na dłoni Masyw Zielonej Kopy, w kierunku pd.-wsch. Karkonosze, a na pd.-zach. czeską część Gór Izerskich. Z Polany Izerskiej schodzimy w dół asfaltową drogą, podziwiając Pogórze Izerskie oraz górę Gajowa (zwaną Sępią Górą) górującą nad Świeradowem. Po kilkuset metrach niebieskim szlakiem schodzimy stromą Drogą Izerską do Świeradowa. Po odpoczynku wracamy autokarem do Jakuszyc.
 
 • cena zawiera:
  usługi licencjonowanego przewodnika
  transfer autokarowy Świeradów/Jakuszyce (* tylko dla wariantu dłuższego)
  suchy prowiant dla każdego dziecka (lunchbox)
 • Czas trwania wycieczki: 5½ h
 • Trasa: 16 km
 • Cena od osoby: 25 zł
2

Wycieczka do Karpacza
(Świątynia Wang, Muzeum Zabawek)

Świątynia Wang
Kościół jest unikalnym zabytkiem w skali światowej, zbudowany na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang.
Stąd wywodzi się jego nazwa. W XIX w. kościółek Wang okazał się za mały i wymagał kosztownej naprawy. Postanowiono go sprzedać. Pieniądze były potrzebne do spłaty pożyczki zaciągniętej na budowę nowej świątyni. Ten cenny zabytek architektury Wikingów został zakupiony za 427 marek przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. W 1842 roku kościółek przeniesiono w Karkonosze. Kościół Wang stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która, nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Odrzwia zewnętrzne, przez które wchodzi się do kościółka, zwracają uwagę swymi półkolumnami, ozdobionymi plątaniną wężów i roślin. Na kapitelach stoją stylizowane lwy, występujące w symbolicznej roli stworów strzegących bram. W górnych narożnikach XII wiecznych portali umieszczono uskrzydlone smoki, rozrywające poziomo położoną ósemkę. Na półkolumienkach, będących ozdobną ramą drzwi, wyrzeźbiono twarze Wikingów - wojowników o wysuniętych rozdwojonych językach, symbolizujących przekazywanie wiedzy i mądrości następnym pokoleniom. Na portalu północnym znajduje się pismo runiczne. Runy były to znaki pisma zgłoskowego, używane w początkach naszej ery przez ludy Europy północnej i północno - zachodniej. Znaki te ryto przeważnie w kamieniu, metalu, kości i drewnie. Powstały prawdopodobnie poza obrębem kultury łacińskiej.
 
Muzeum Zabawek
Stworzone z kolekcji Henryka Tomaszewskiego, słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej.
W bajkowej scenografii dzieci mogą zobaczyć lalki, które uczą się w szkole, spacerują czy jedzą kolację. Małych gości powita Miś Uszatek. Na miniaturowym straganie, jaki niegdyś rozstawiano na jarmarkach, dzieci mogą podziwiać ozdoby z cukru, piernika, koguciki gliniane i koniki drewniane. Chłopcy zachwycą się samochodami straży pożarnej zaś dziewczynki wspaniałymi miniaturkami domków dla lalek z pełnym wyposażeniem. W muzeum bezsprzecznie króluje uśmiech!
 
 • cena zawiera:
  usługi licencjonowanego przewodnika
  transfer autokarowy Jakuszyce/Karpacz/Jakuszyce
  bilety wstępu do Świątyni Wang
  bilety wstępu do Muzeum Zabawek
 • Czas trwania wycieczki: 5½ h
 • Trasa: 20 km
 • Cena od osoby: 25 zł
3

Wycieczka do Wodospadu Kamieńczyka & warsztaty w Hucie Julia

Wycieczka do Wodospadu Kamieńczyka
Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka.
Wąwóz Kamieńczyka ma ok. 100 m długości, jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się, po części wykuta sztucznie przez Walończyków, jaskinia – tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kamieńczyk” i „Szałas Sielanka". Urok i baśniowy klimat wąwozu Kamieńczyka docenił Andrew Adamson reżyser brytyjskiej produkcji „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Nakręcono tu sceny do ekranizacji tej znanej i cenionej książki C. S. Lewisa.
 
Huta Julia
W roku 1866 Friedrich Heckert, przybyły z Berlina chrześniak cesarza, zbudował w Piechowicach zakład zdobienia szkła, specjalizujący się w obróbce części do żyrandoli i wytwarzaniu luster kryształowych.
Firma prosperowała bardzo dobrze dzięki dużym zdolnościom organizacyjnym właściciela i protekcji cesarza. W roku 1889 wybudowano hutę Fritza Heckerta, jednak sam F. Heckert nie doczekał jej uruchomienia - zmarł nagle przed końcem budowy. Huta Heckerta zatrudniała wielu fachowców z czeskiej strony Karkonoszy. Byli to dmuchacze, szlifierze i malarze szkła. Dobrze prosperujący zakład z czasem dorównał świetnością hucie Josephine hrabiego Schaffgotcha w Szklarskiej Porębie. W roku 1923 huta Fritza Heckerta w Piechowicach łączy się z Josephiną zawiązując spółkę akcyjną z marką handlową JOSEPHINE. Od tej pory dwie największe karkonoskie huty z powodzeniem zdobywają światowe rynki. Dzieci poznają historię regionu z perspektywy działalności hutniczej. Zobaczą prawdziwy piec hutniczy i dowiedzą się jak formuje się gorące szkło. Będą uczestniczyć w pokazie tradycyjnego, ręcznego zdobienia szkła kryształowego oraz zobaczą zabytkowe maszyny hutnicze. Uczniowie uczestniczą w zajęciach hutniczych pod opieką profesjonalnego hutnika-animatora. Na miniaturowych urządzeniach poznają cały proces produkcji szkła kryształowego. Zmienią się w hutników i zdobników, a na koniec kursu każdy uczeń otrzyma „Dyplom Młodego Hutnika”.
 
 • cena zawiera:
  transfer autokarowy Jakuszyce/Piechowice/Jakuszyce
  wycieczka do Wodospadu Kamieńczyka
  zwiedzanie Huty Julia z przewodnikiem
  prezentacja pieca hutniczego i pokaz formowania gorącego szkła
  pokaz tradycyjnego, ręcznego zdobienia szkła kryształowego (od poniedziałku do soboty)
  prezentacja zabytkowych maszyn hutniczych
  warsztaty
 • Czas trwania wycieczki: 6½ h
 • Trasa: 20 km
 • Cena od osoby: 28 zł
4

Rowerowa wyprawa w góry Izerskie
(Orle, Kobyla Łąka, schronisko „Chatka Górzystów”, Polana Izerska, Świeradów, odpoczynek, zwiedzanie kurortu, powrót do Jakuszyc)

Zaczynamy z Polany Jakuszyckiej, czyli wprost z naszego ośrodka. Szutrową drogą znaczoną znakami czerwonymi jedziemy przez las do Orla - starej osady szklarskiej, później placówki wojskowych i leśników, a obecnie stacji turystycznej.
Z Orla jedziemy wzdłuż szemrzącej po lewej stronie granicznej rzeki Izery. Po ok. 2,3 km wjeżdżamy na pierwszą otwartą przestrzeń - Kobylą Łąkę. To miejsce, zwane jest przez turystów "izerską plażą", na której wielu cyklistów zatrzymuje się, by latem pomoczyć w nurcie rzeki nogi, czy zwyczajnie - aby odpocząć. Przed nami widoki na Smrk, a po lewej na Wieżyce/Jeleni Stok i Przemytnicze Skałki czyli Średni Grzbiet Izerski. Wjechaliśmy do ścisłego rezerwatu Torfowiska Doliny Izery! Zbaczanie ze szlaku jest niedozwolone. Opuszczamy Kobylą Łąkę przejeżdżając przez "zagajnik" kosodrzewiny. To najniższe jej stanowisko w Polsce! Ruszamy dalej przez Izerską Łąkę do schroniska „Chatka Górzystów” (dawnej szkoły w Wielkiej Izerze). Zdaniem miłośników Gór Izerskich to najpiękniejsze miejsce w całym pasmie. Czas na kolejny odpoczynek i drugie śniadanie w „Chatce Górzystów”. Po odpoczynku wyruszamy w dalszą drogę - w stronę Polany Izerskiej. Zostawiamy widoki na Kobyłę, Kozi Grzbiet i Karkonosze. Z Polany Izerskiej nawet podczas kiepskiej widoczności widzimy jak na dłoni Masyw Zielonej Kopy, w kierunku pd.-wsch. Karkonosze, a na pd.-zach. czeską część Gór Izerskich. Z Polany Izerskiej zjeżdżamy w dół asfaltową drogą, podziwiając Pogórze Izerskie oraz górę Gajowa (zwaną Sępią Górą) górującą nad Świeradowem. Po kilkuset metrach niebieskim szlakiem wjeżdżamy do Świeradowa. Po odpoczynku powrót do Jakuszyc.
 
 • cena zawiera:
  usługi licencjonowanego przewodnika
  suchy prowiant dla każdego dziecka (lunchbox)
  wypożyczenie roweru
 • Czas trwania wycieczki: 4½ h
 • Trasa: ok. 19 km
 • Cena: 34 zł od osoby
5

Przejazd Koleją Zębatą (*)

Wyjątkowa linia kolejowa o bogatej historii. „Mekka” miłośników kolei i zabytków techniki z całej Europy. Odcinek Tanvald - Kořenov został ustanowiony zabytkiem kultury.
Dziś czynnych jest 12 km linii z Tanvaldu do Harrachova. Nazywana jest ona "kořenovską zębatką" lub "Polubenką". Na trasie linii z Tanvaldu do Harrachova mamy pięć tuneli, z których najdłuższy liczy 940 m. Z dworca w Kořenovie, objętego ochroną konserwatorską, linia biegnie łukiem w kształcie podkowy, przez most o wysokości 26 m, którym przechodzi z Gór Izerskich w Karkonosze. Z Harrachova linia biegnie przez przełęcz Novosvětský průsmyk do Szklarskiej Poręby.
 
 • cena zawiera:
  bilety kolejowe na trasie: Jakuszyce/Harrachov/Tanvald/Harrachov/Jakuszyce
  wycieczka dostępna jedynie kilka dni w roku (*)
 • Czas trwania wycieczki: 5½ h
 • Trasa: ok. 39 km
 • Cena: 10 zł od osoby
6

Piesza wycieczka z przewodnikiem w Karkonosze
(Świątynia Wang, Polana, Kozi Mostek, Domek Myśliwski, Samotnia, Strzecha Akademicka, Kopa, Karpacz Biały Jar)

Startujemy spod Świątyni Wang niebieskim szlakiem i dochodzimy do Koziego Mostku na Łomnicy. Po lewej stronie mijamy Domek Myśliwski nad Łomnicą postawiony w 1924 roku przez hr. von Schaffgotscha.
Niebieski szlak poprowadzi nas do Kotła Małego Stawu, nad brzegiem którego, stoi Schronisko Samotnia. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Mały Staw jest drugim pod względem wielkości jeziorem w Karkonoszach, zajmuje powierzchnię do 3 ha, a jego głębokość sięga do 7 m. Dalej kierujemy się niebieskim szlakiem ostro w górę skalną ścieżką. Warto się na niej zatrzymać i spojrzeć w dół ponieważ widok Małego Kotła z każdego miejsca jest inny ale zawsze imponujący. Następnie dochodzimy do schroniska - Strzecha Akademicka. To piękny budynek w typowym stylu górskich schronisk. Przy tym schronisku znajduje się węzeł szlaków niebieski i żółty. Dalej idziemy szlakiem żółtym do Białego Jaru. Jest to głęboko wcięta dolina schodząca w dół od Równi pod Śnieżką, a od góry dwoma skalistymi wąwozami, środkiem płynie Złoty Potok (zimą schodzą tu lawiny). Wychodząc z Białego Jaru wchodzi się na tak zwaną Śląską Drogę (czarnym szlakiem). Jest to najpopularniejsza trasa turystyczna ze Śnieżki do Karpacza i z Karpacza na Śnieżkę. Idąc wśród kosodrzewiny dochodzimy do górnej stacji kolei Linowej, czyli wyciągu krzesełkowego na Kopę. Górna stacja znajduje się na wysokości 1322 m. Zjazd koleją linową jest fascynujący ze względu na piękną panoramę. Powrót do Białego Jaru czarnym szlakiem.
 
 • cena zawiera:
  transfer autokarowy Jakuszyce/Karpacz/Jakuszyce
  usługi licencjonowanego przewodnika
  bilety na przejazd koleją linową z Kopa/Biały Jar
 • Czas trwania wycieczki: 7 h
 • Trasa: ok. 19 km
 • Cena: 32 zł od osoby
 • Uwaga: wycieczka dostępna tylko dla uczniów z klas starszych szkół podstawowych (V-VI)
7

Wycieczka do Western City

Można tutaj strzelać z indiańskiego łuku, rzucać do celu czy rywalizować we wspinaczce na „pal męczarni”. Dzieci przejadą się kolejką po wyznaczonym torze na początku miasta.
Zobaczą też oryginalną „Chatę Trapera” oraz dowiedzą się, kim byli traperzy. W Western City oczywiście można jeździć konno - dzieciom proponujemy spacer na koniu lub kucyku pod opieką czujnych kowbojów. Tuż poza główną linią zabudowy miasta znajduje się Gold City – centrum płukania złota. Można tu nauczyć się płukać złoto starą, traperską metodą, w dokładnie odtworzonych profesjonalnych płuczkach. W czasie nauki instruktor - poszukiwacz złota, opowie dzieciom o największych na świecie znalezionych złożach i samorodkach. Znalezione złoto dzieci zabiorą do domu. Jeśli własne „złote znaleziska” to zbyt mało, dzieci mogą nabyć sztabkę złota w westernowej mennicy. Tutaj także mogą wybić sobie własnoręcznie monetę westernową przy pomocy ogromnego młota lub specjalnej maszyny. W miasteczku znajdziemy również wiele indiańskich akcentów, zobaczymy pokazy tańca indiańskiego. Dzieci podziwiać będą oryginalne, ręcznie wykonane indiańskie stroje, pióropusze i rekwizyty, zatańczą taniec pamięci razem z wodzem Joe Dwie Sowy. Na terenie Western City znajduje się mini zoo, gdzie dzieci mogą zobaczyć takie konie rasy American Quarter Horse, kuce, kozy domowe, owce wrzosówki, kozły świętokrzyskie, krowy, krowy szkockie, jaki, osły, daniele i bizony.
 
 • cena zawiera:
  transfer autokarowy Jakuszyce/Ścięgny/Jakuszyce
  jazda konna lub spacer konny
  przejazd kolejką
  strzelnica indiańska
  rzut nożem
  rzut włócznią
  wejście na "Pal Męczarni"
 • Trasa: ok. 29 km
 • Czas trwania wycieczki: 5 h
 • Cena: 30 zł od osoby
8

Wycieczka do czeskiego Harrachowa
(Wodospad Mumlavy, skocznie narciarskie w Harrachovie)

Wodospad Mumlavy (Mumlavské vodopády)
Położony w pobliżu Harrachova na rzece Mumlava. Jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych w zachodniej części Karkonoskiego Parku Narodowego.
Wodospad Mumlavy tworzą kaskadowo położone bloki granitowe o wysokości 8 m, u których podnóża znajdują się tzw. Czarcie Oka (Čertova oka).
 
Skocznie narciarskie w Harrachovie
Ośrodek pięciu skoczni położony na północnych zboczach Čertovej hory (Czarciej Góry) w Harrachovie. Najstarsza skocznia w Harrachovie pochodzi z 1920 roku.
Wówczas miejscowość nosiła nazwę Harrachdorf, a posiadłość należała do hrabiego Harracha. Skocznia mamucia należy do 6 największych skoczni na świecie. Odbywają się tu zawody pucharu świata w lotach narciarskich
 
 • cena zawiera:
  bilety kolejowe na trasie: Jakuszyce/Harrachov/Jakuszyce
 • Czas trwania wycieczki: 5 h
 • Trasa: 9 km
 • Cena od osoby: 10 zł

Paleta kolorów

Warsztaty edukacyjne

Cele:
- kształtowanie postawy szacunku wobec przyrody
- uwrażliwienie na jej piękno
- uświadomienie potrzeby jej chronienia
Dla kogo:
uczniowie od 6 lat
Środki dydaktyczne:
- paletki wykonane z kartonu i taśmy dwustronnie klejącej
Formy pracy:
- praca indywidualna
Czas trwania zadania:
20 min.
Część wstępna:
prowadzący wyjaśnia zasady zabawy i rozdaje uczestnikom paletki (kartoniki z naklejoną taśmą dwustronnie klejącą lub jednorazowe kartonowe talerzyki). Następnie prosi o udekorowanie paletki według własnego pomysłu i własnej estetyki. Materiałami do dekoracji są wszystkie znalezione przez uczestników kamyczki, suche liście, źdźbła trawy, patyczki i szyszki lub różnego rodzaju odpadki (wersja ekologiczna). Zasadą jest, żeby nie zrywać żywych roślin lub ich części.
Część główna:
uczestnicy wykonują zaplanowaną pracę z dostępnych na spacerze materiałów. Można poprosić uczestników o skomponowanie paletek na zadany temat (np. paletki „śmieciowe”, ulubione zwierzę, las jesienią, itd.).
Część podsumowująca:
gotowe paletki uczestnicy prezentują prowadzącemu i innym uczestnikom. Można zrobić małą„ wystawkę” paletek lub konkurs na najpiękniej udekorowaną paletkę. Po zajęciach uczestnicy zatrzymują swoje paletki na pamiątkę.

Piktogramy

Warsztaty edukacyjne

Cele:
- wzbudzanie poczucia odpowiedzialności za przyrodę
- poznanie zasad zachowania się w Parku Narodowym i w lesie
Dla kogo:
uczniowie od 6 lat
Środki dydaktyczne:
- karty pracy, kredki, ołówki
Formy pracy:
- praca w grupach
- praca indywidualna
Czas trwania zadania:
20 min.
Część wstępna:
prowadzący rozpoczyna krótką pogadanką na temat zachowania się w lesie i na terenie Parku Narodowego. Następnie dzieli uczestników na grupy i rozdaje karty pracy.
Część główna:
uczestnicy w grupach rozwiązują zadanie, składające się z dwóch części: najpierw trzeba wyjaśnić znaczenie podanych piktogramów, a następnie samemu je zaprojektować. Uczniowie na podstawie własnych pomysłów co jeszcze wolno a czego nie wolno robić na terenie Parku Narodowego i w lesie.
Część podsumowująca:
prowadzący zbiera rozwiązane zadania i wyjaśnia znaczenie poszczególnych piktogramów. Następnie krótko podsumowuje temat zachowania się na terenie Parku Narodowego i w lesie, po czym prezentuje wszystkim uczestnikom najciekawsze i najbardziej pomysłowo zaprojektowane piktogramy.

Karta pracy: pobierz PDF

Teatrzyk ekologiczny

Warsztaty edukacyjne

Cele:
- zwrócenie uwagi uczestników na problemy ekologicznej ich zależność od naszych zachowań
- wpojenie zasad właściwego zachowania w parku narodowym
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego
Dla kogo:
uczniowie od 10 lat, grupa optymalnie do 30 osób
Środki dydaktyczne:
teksty teatrzyków (krótkich wierszowanych jednoaktówek dotyczących problemów ekologicznych) odbite na ksero z podziałem na role (patrz karta pracy)
Formy pracy:
- praca zespołowa
Czas trwania zadania:
w zależności od potrzeb, min. 15 minut
Część wstępna:
prowadzący prosi o zgłoszenie się osób chętnych lub wybiera osoby do poszczególnych ról. Następnie rozdaje tekst sztuki z podziałem na role.
Część główna:
wybrani „aktorzy” zapoznają się z tekstem przez pięć minut tak, by byli w stanie płynnie przeczytać głośno swoją rolę. Treścią jednoaktówek są różne problemy ekologiczne w parkach narodowych. Następnie przy pomocy prowadzącego inscenizują „leśne przedstawienie”. Rolę widowni pełni reszta uczestników, którą prosi się o uważne słuchanie tekstu sztuki. „Aktorzy” nie muszą znać tekstu na pamięć, wystarczy jeśli płynnie przeczytają go z kartki, oczywiście mile widziana jest własna interpretacja w odegraniu roli. W zależności od ilości osób i czasu, jaki chcemy przeznaczyć, możemy zrealizować jedną lub kilka różnych sztuk, angażując w przedstawienie więcej „aktorów”.
Część podsumowująca:
prowadzący pyta uczestników o odczucia i wnioski płynące z obejrzanego przedstawienia. Uczestnicy prowadzą krótką dyskusję na temat poruszonych problemów ekologicznych i sposobów na ich rozwiązanie.

Kamienny Krąg

Warsztaty edukacyjne

Cele:
- zintegrowanie grupy ze sobą
- koncentracja grupy przed czekającymi ją zadaniami
- nawiązanie współpracy w obrębie grup
Dla kogo:
uczniowie od 5 lat, ilość osób dowolna
Środki dydaktyczne:
- kamienie, szyszki, stoper lub zegarek z sekundnikiem
Formy pracy:
- praca w grupach
Czas trwania zadania:
ok. 10 - 15 min
Część wstępna:
prowadzący prosi uczestników o podzielenie się na grupy 4 do 6 grup i wybranie dla każdej z nich kapitana drużyny. Kapitanowie proszeni są o wybranie jednej szyszki lub kamienia (wielkości mniej więcej piłeczki tenisowej) i powrót do swojej drużyny.
Część główna:
każda z drużyn staje w ciasnym kole i stara się przetoczyć kamień lub szyszkę z ręki do ręki tak, by szyszka/kamień wykonała pełne okrążenie. Następnie prowadzący prosi każdą grupę o wykonanie tego samego ale z zamkniętymi oczami i tak, by szyszka lub kamień wykonała trzy okrążenia na czas. Prowadzący mierzy czas każdej z grup stoperem.
Część podsumowująca:
wygrywa grupa, która najszybciej wykonała zadanie, czyli ta, w której uczestnicy byli najbardziej zgrani i najlepiej ze sobą współpracowali. Prowadzący podkreśla, że nie tyle istotny jest wynik rywalizacji, ile fakt współpracy między sobą w grupie i wspólna zabawa.

Minerały granitu

Warsztaty edukacyjne

Cele:
- zapoznanie z budową i właściwościami granitu
- poznanie minerałów, wchodzących w skład granitu
Dla kogo:
uczniowie od 5 lat, dowolna liczba uczestników
Środki dydaktyczne:
- karty zadań
- kredki
Formy pracy:
- praca w grupach
Czas trwania zadania:
- około 10 minut
Tok zajęć:
krótka pogadanka o budowie geologicznej Karkonoszy. Uczestnicy dzielą się na grupy. Każda grupa otrzymuje kartę zadań do wypełnienia. Zadanie polega na dopasowaniu kolorów do podanych nazw minerałów, wchodzących w skład skały granitowej (kwarc-szary, skaleń-różowy, biotyt-czarny). Następnie prowadzący podaje rozwiązanie i sprawdza, jakich odpowiedzi udzieliły poszczególne grupy.

Karta pracy: pobierz PDF

Jak zwierzęta spędzają zimę?

Warsztaty edukacyjne

Cele:
- uświadomienie, na jakie trudności są narażone zwierzęta w zimie
- poznanie zimowych strategii przetrwania u zwierząt
Dla kogo:
uczniowie od 6 lat
Środki dydaktyczne:
- karta pracy
- kredki, ołówki
Formy pracy:
- praca w grupach
Czas trwania zadania:
do 20 minut
Część wstępna:
prowadzący prowadzi krótką pogadankę na temat warunków życia dla zwierząt w zimie (śnieg, niedostatek pokarmu, trudności z jego znalezieniem, niskie temperatury).
Część główna:
prowadzący dzieli uczestników na grupy i rozdaje karty pracy. Uczestnicy wypełniają karty pracy w grupach.
Część podsumowująca:
uczestnicy prezentują swoją pracę, zwracając szczególną uwagę na omówienie różnych strategii przetrwania zimy, stosowanych przez różne zwierzęta.

Karta pracy: pobierz PDF

Zadania ratownicze – GESTY

Warsztaty edukacyjne

Cele:
- zapoznanie uczestników z zasadami sygnalizacji w razie wypadku w górach
- rozbudzanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje oraz innych
Dla kogo:
uczniowie od 6 lat, dowolna liczba uczestników
Środki dydaktyczne:
- karta zadań
- kredki
Formy pracy:
praca samodzielna lub w grupach
Czas trwania zadania:
ok. 5 - 10 minut
Część wstępna:
pogadanka na temat sytuacji zagrożenia lub wypadku w górach. Prowadzący prosi uczestników, by wyobrazili sobie sytuację, częstą w górach, gdy jesteśmy daleko od ratowników lub jest słaba widoczność. Następnie rozdaje uczestnikom karty zadań i kredki.
Część główna:
uczestnicy są proszeni o wypełnienie karty pracy. Ich zadanie polega na dopasowaniu znaczenia do gestów „potrzebuję pomocy” (ręce ułożone na kształt litery „Y”) i „nie potrzebuję pomocy” (ręce ułożone na kształt litery „N”). Na karcie na rysunku są przedstawione postacie, wykonujące dany gest, a uczestnicy muszą wybrać znaczenie gestu spośród kilku, podanych do wyboru. Następnie prowadzący podaje właściwe rozwiązanie i uczestnicy sprawdzają trafność swoich odpowiedzi.
Część podsumowująca:
wszyscy uczestnicy ćwiczą prawidłowe wykonanie gestów „potrzebuję pomocy” lub „nie potrzebuję pomocy”.

Karta pracy: pobierz PDF

Duch Gór – władca Karkonoszy

Warsztaty edukacyjne

Cele:
- zapoznanie z dziejami powstawania legend karkonoskich
- zbudzenie zainteresowania „postacią” Ducha Gór, jako nieodłączną częścią legend
- poznanie legend karkonoskich
Dla kogo:
uczniowie od 6 lat, dowolna liczba uczestników
Środki dydaktyczne:
- karta pracy (grupowa i indywidualna)
- kredki, ołówki
- teksty źródłowe („Encyklopedia Corcontica”; „Księga Ducha Gór” C. Hauptmanna; „Duch Gór – Rubezahl. Geneza i upowszechnienie legendy” L. Biały; „Legendy o Karkonoszu i z Karkonoszy” M. Kubatovej; „Karkonosze” T. Steć, „Karkonosze” M. Staffa
Formy pracy:
- praca w grupach
- praca indywidualna
Czas trwania zajęć:
45 lub 90 minut
Część wstępna:
- prowadzący wyjaśnia na czym będą polegały zajęcia. Dzieli uczestników zajęć na grupy i podaje zadania do wykonania. Podaje także teksty źródłowe, z których będą korzystać.
Część główna:
- prowadzący rozdaje tematy zadań: grupa I: wyjaśnij, kiedy powstała legenda karkonoska; grupa II: z kim lub czym kojarzymy Ducha Gór; grupa III: jak nazywano Ducha Gór; grupa IV: przedstaw wybraną legendę związaną z Duchem Gór. Prowadzący podaje teksty źródłowe. Każda grupa opracowuje swoje zadanie.
Część podsumowująca:
- prezentacja wykonanych zadań w kolejności od I do IV grupy. Rozdanie indywidualnych kart pracy do przedstawienia indywidualnej wizji Ducha Gór. Wystawa prac plastycznych.

Karta pracy: pobierz PDF

Gatunki drzew w Karkonoskim PN

Warsztaty edukacyjne

Cele:
- zapoznanie uczestników z podstawowymi gatunkami drzew rosnących w Karkonoszach
- wskazanie różnic pomiędzy drzewami (np. faktura kory, kształt liści itp.)
- kształtowanie zmysłu obserwacji
Dla kogo:
uczniowie od 5 lat, dowolna liczba uczestników
Środki dydaktyczne:
- karty pracy
- kredki, ołówki
Formy pracy:
- praca w grupach
Czas trwania zadania:
ok. 10- 15 minut
Część wstępna:
pogadanka na temat gatunków drzew, jakie możemy spotkać w Karkonoskim Parku Narodowym, typów lasów w zależności od pięter roślinnych i antropogenicznych przekształceń. Prowadzący pyta uczestników, jakie znają gatunki drzew i w jakim lesie się znajdujemy. Który gatunek przeważa? Następnie prosi uczestników o podzielenie się na równe grupy i wybranie spośród każdej grupy „kapitana”.
Część główna:
zadanie polega na wybraniu jednego drzewa liściastego i jednego iglastego (np. świerka i buka), odbiciu na karcie zadań kredką ich kory i przyklejeniu liścia i szpilki w wyznaczonym miejscu. Następnie uczestnicy są proszeni o podanie nazw gatunków drzew, które wybrali.
Część podsumowująca:
prowadzący zbiera od wszystkich grup karty zadań i sprawdza, czy gatunki drzew zostały określone poprawnie. Podpowiada, po jakich cechach poznajemy poszczególne gatunki drzew.

Karta pracy: pobierz PDF

Rozpoznajemy sikory

Warsztaty edukacyjne

Cele:
- zdobycie umiejętności rozpoznawania gatunków sikor jako jednych z najczęściej obserwowanych przy karmniku ptaków - - rozbudzenie zmysłu obserwacji
- rozbudzenie zainteresowania ptakami jako ważnymi elementami ekosystemu.
Dla kogo:
uczniowie od 6 lat, dowolna liczba uczestników
Środki dydaktyczne:
- lornetki
- karty pracy „Rozpoznajemy sikory”
- atlasy do oznaczania ptaków
Formy pracy:
- praca w grupach
Czas trwania zadania:
około 30 minut
Część wstępna:
prowadzący prowadzi krótką pogadankę dotyczącą dokarmiania ptaków w zimie za pomocą karmników i gatunków ptaków, które korzystają z takiej pomocy. Następnie dzieli uczestników na grupy i rozdaje lornetki oraz karty pracy. Uczestnicy wraz z prowadzącym udają się w miejsce, z którego można dogodnie obserwować karmnik.
Część główna:
uczestnicy obserwują za pomocą lornetek sikory przylatujące do karmnika i starają się oznaczyć je co do gatunku za pomocą kart pracy. Na kartach zapisują nazwy gatunków sikor, które zaobserwowali. Uczestnicy starają się też obserwować inne ptaki w karmniku i próbują oznaczyć je za pomocą atlasów do rozpoznawania ptaków.
Część podsumowująca:
uczestnicy odczytują z kart pracy nazwy zaobserwowanych gatunków sikor i opisują cechy, po których je rozpoznali. Jeżeli ktoś z uczestników rozpoznał także inne ptaki, podaje ich nazwę oraz opisuje je pozostałym. Prowadzący krótko podsumowuje temat.

Karta pracy: pobierz PDF

Leśne wrota

Scieżki przyrodnicze

Długość ścieżki: 800 m
Czas trwania zajęć: 1-2 godziny lekcyjne
Przeznaczenie: ścieżka przeznaczona jest dla dzieci klas I-III szkoły podstawowej
Opis zajęć: na tej części ścieżki poznajemy skutki erozji, mijane gatunki drzew, poznajemy sąsiadujące ze sobą las i łąkę śródleśną , można przeprowadzić tutaj proste badania terenowe i zabawy
Ważne: ścieżka jest niedostępna dla normalnego ruchu turystycznego. Jest wyznaczona poza szlakami turystycznymi. Korzystać z niej można tylko po uzgodnieniu i w obecności pracowników edukacyjnych Karkonoskiego Parku Narodowego.

Skarby historii

Scieżki przyrodnicze

Długość ścieżki: 1700 m
Czas trwania zajęć: 2-3 godziny lekcyjne
Przeznaczenie: ścieżka przeznaczona jest dla dzieci szkół podstawowych
Opis zajęć: uczymy się rozpoznawać na niej gatunki drzew, obserwujemy sukcesję ekologiczną, obieg materii w przyrodzie, uczymy się spostrzegawczości w czasie zabawy "Poszukiwacze zaginionych śmieci". Poznajemy część historii regionu na cmentarzu rodziny Cogho, a także sposoby pomocy zwierzynie leśnej przez pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego podczas lekcji w "zielonej klasie".
Ważne: ścieżka jest niedostępna dla normalnego ruchu turystycznego. Jest wyznaczona poza szlakami turystycznymi. Korzystać z niej można tylko po uzgodnieniu i w obecności pracowników edukacyjnych Karkonoskiego Parku Narodowego.

Zbójecka droga

Scieżki przyrodnicze

Długość ścieżki: 2800 m
Czas trwania zajęć: 3-4 godziny lekcyjne
Przeznaczenie: ścieżka jest przeznaczona dla zaawansowanych młodych przyrodników
Opis zajęć: poznajemy zmiany w drzewostanie , stadia sukcesji, różne typy plech porostów, unikatowe formy skalne. Uczymy się też korzystać z kluczy do oznaczania mchów i porostów i roślin zielnych. Poznajemy ich znaczenie jako organizmów symbiotycznych i bioindykatorów.
Ważne: ścieżka jest niedostępna dla normalnego ruchu turystycznego. Jest wyznaczona poza szlakami turystycznymi. Korzystać z niej można tylko po uzgodnieniu i w obecności pracowników edukacyjnych Karkonoskiego Parku Narodowego.

Drukuj
OK, zamknijUżywamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji o plikach cookies.